Nowy poziom w Kopalni Guido

Data publikacji:
12 Styczeń 2016
Odsłuchaj tekst

Poziom 355 to zupełnie nowa, nie udostępniana do tej pory część zabytkowej Kopalni Guido. Stanowi on obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. Wyprawa na poziom 355 to górnicza szychta w pełnym ekwipunku. Trasa dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń


Poziom 355, Kopalnia Guido / źródło: kopalniaguido.pl


Ekwipunek: Przed zjazdem do nieczynnego oddziału wydobywczego na poziomie 355 pobierasz niezbędny ubiór ochronny: sztygarski strój, flanelową koszulę, gumioki, hełm oraz lampę z pokrowcem. Chwilę potem sygnalista szybowy otwiera przed Tobą wrota szoli i zaczynasz zjazd na poziom 320, gdzie rozpoczyna się wędrówka w najgłębsze zakamarki kopalni.


Poziom 355, Kopalnia Guido / źródło: kopalniaguido.pl


Szychta: Półtorej kilometra górniczymi chodnikami, upady o nachyleniu od 15 do 25 stopni, wzniosy, zaniżenia i ciasne przejścia to krajobraz trasy na poziomie 355. Towarzyszyć Ci będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczysz pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego.


Poziom 355, Kopalnia Guido / źródło: kopalniaguido.pl


Ściana: Punktem kulminacyjnym górniczej szychty na poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o nachyleniu -10 stopni. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.


Poziom 355, Kopalnia Guido / źródło: kopalniaguido.pl

 


Poziom 355, Kopalnia Guido / źródło: kopalniaguido.pl


Ciemność: W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki.


Poziom 355, Kopalnia Guido / źródło: kopalniaguido.pl


Na piwo i do łaźni!Po wyjściu ze ściany wydobywczej Twoją kondycję sprawdzi stromy upad prowadzący w płytsze rejony Kopalni Guido. Z górniczej szychty zwykle wraca się kolejką i Ciebie również nie ominie ta atrakcja. Opuszczając poziom 355 udasz się na dworzec osobowy SO-1, gdzie w dalszą podróż zabierze cię elektryczna kolejka podwieszana. Stacja końcowa znajduje się w pobliżu pubu w Hali Pomp - tam odzyskasz siły dzięki wybornemu piwu "Guido" i innych specjalnościach zakładu. Po wyjeździe na powierzchnię nogi same zaniosą Cię pod rześki prysznic w górniczej łaźni.

Trasa w przygotowaniu. Otwarcie na przełomie stycznia i lutego 2016 r.

 

Źródło:  Kopalnia Guido 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  2
Pogoda
Katowice