Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego ma już 10 lat!

Data publikacji:
01 Grudzień 2016
Odsłuchaj tekst

Kopalnie (węgla i srebra), osiedla robotnicze, browary, fabryki, koleje wąskotorowe: muzea i nadal działające zakłady pracy. To właśnie Szlak Zabytków Techniki – najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce. W tym roku mija 10 lat od utworzenia Szlaku przez Samorząd Województwa Śląskiego.

Z okazji jubileuszu przygotowanych zostało kilka wydarzeń specjalnych, które odbędą się
14 i 15 grudnia w wybranych zabytkach techniki w Zabrzu, Tychach i Chorzowie.

Najbardziej spektakularne będzie miało miejsce 15 grudnia w Magazynie Ciekłego Powietrza, znajdującym się na terenie Kompleksu Sztygarka i Szybu Prezydent w Chorzowie. O godz. 20:00 rozpocznie się wydarzenie interdyscyplinarne Miejsce z ognia i ciemności, łączące słowo, muzykę i obraz. W jego ramach zaplanowano słowo wprowadzające dr. Jacka Kurka z Muzeum w Chorzowie, a następnie koncert zespołu Nervy. Muzyków, mających swoim koncie doskonale przyjęte występy (m.in. na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka), wspierać będzie orkiestra dęta. Tłem koncertu będzie opowieść o industrialnych dziejach regionu przy użyciu „ożywionych” archiwalnych fotografii. Animowane obrazy przygotowane specjalnie na tę okazję przez Michała Rodzińskiego, będą miksowane na żywo przez Jana Dybałę jr. do energetycznej muzyki zespołu.

Bilety na koncert w cenie 10 zł dostępne są na stronach:


https://goingapp.pl/evt/423903/nervy
http://www.ticketpro.pl/jnp/artist/2017706-nervy-bilety.html
https://www.ticketportal.pl/Event/NERVY

Dzień wcześniej, 14 grudnia o godz. 11:00 w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbędzie się konferencja prasowa. Następnie wybranym przedstawicielom obiektów Szlaku wręczone zostaną odznaki honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego. Zaplanowano dwie dyskusje panelowe. Celem pierwszej będzie podsumowanie działań związanych z utworzeniem i funkcjonowaniem sieci. Druga zostanie poświęcona wskazaniu wyzwań, jakie stoją przed Szlakiem w najbliższych latach. Do udziału w dyskusji zaproszono przedstawicieli branży turystycznej, świata kultury i nauki, samorządowców i dziennikarzy. Udział w tym wydarzeniu możliwy jest po otrzymaniu zaproszenia.

Tego samego dnia o godz. 17:30 w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych i Muzeum Miejskim w Tychach odbędzie się wernisaż wystawy Fragmenty, poświęconej Szlakowi Zabytków Techniki. Jej autorem jest Radosław Kaźmierczak – niezwykle utalentowany fotograf i wizualny kronikarz Górnego Śląska. Wystawa stanowi próbę krytycznej analizy przemijania industrialnego dziedzictwa. Odwiedzając dawne fabryki, huty czy kopalnie, autor stawia pytania o fragmentaryczną pamięć o przeszłości, a także o przyszłe losy poprzemysłowych obiektów. Co z nimi robić? Jeśli rewitalizować, to w jaki sposób? Tworzyć instytucje kultury? Lofty? Remontować i wynajmować? Czy jednak zapomnieć i pozwolić im powoli zanikać?. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać do 14 stycznia 2017r.

Organizatorami obchodów 10-lecia Szlaku Zabytków Techniki jest Województwo Śląskie i Ars Cameralis Silesiae Superioris.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  0
Pogoda
Katowice