Majówka na Szlaku Zabytków Techniki

Data publikacji:
28 Kwiecień 2017
Odsłuchaj tekst

Majówka to doskonała okazja do odwiedzenia obiektów należących do Szlaku Zabytków Techniki, od niedawna liczy on już 42 obiekty!

Warto wybrać się do Cieszyna, gdzie znajdują się dla szlakowe obiekty. Muzeum Drukarstwa to kompletna stara drukarnia typograficzna. Jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie cały zgromadzony sprzęt jest w pełni sprawny. Można tu zobaczyć nie tylko maszyny i urządzenia drukarskie, ale też poznać ich zastosowanie. Wystarczy kilka minut spaceru by przenieść się do Browaru Zamkowego. Plany browaru powstały już w roku 1836 na zlecenie Karola Ludwika, a ok. 1840 roku rozpoczęto jego budowę, którą ukończono w 1846 roku. Browarowi towarzyszyły podziemne leżakownie, zbudowane na różnych poziomach w stoku wzgórza oraz piwnica służąca jako lodownia. Do dziś w procesie produkcji wykorzystywane są maszyny z przełomu XIX i XX wieku i możemy je zobaczyć!


Równie ciekawie można spędzić czas w stolicy województwa. W Katowicach znajduje się aż 5 szlakowych obiektów. Szczególnie warto odwiedzić nowe obiekty – Muzeum Śląskie i Walcownię – Muzeum Hutnictwa Cynku. Kopalnia węgla kamiennego Katowice (dawniej Ferdynand) działała w latach 1823−1999 i wydobyła około 120 mln ton węgla. Pozostały po niej charakterystyczne, zabytkowe budynki, spośród których duża część została zbudowana jeszcze w XIX w. Obecnie na tych terenach swoją siedzibę ma Muzeum Śląskie. Wjazd na wieżę dawnego szybu „Warszawa II”, a tuż obok ćwiczenia jogi na świeżym powietrzu - w Muzeum Śląskim będzie można skorzystać z atrakcji dostępnych w sezonie wiosenno-letnim, o ile oczywiście aura na to pozwoli. Zła pogoda na pewno nie przeszkodzi w odwiedzeniu Walcowni – Muzeum Hutnictwa Cynku. Do końca XIX wieku Górny Śląsk był największym okręgiem hutnictwa cynku na świecie. Walcownia jest jednym z niewielu istniejących świadków tej historii. Do dziś zachowały się w niej ponad stuletnie urządzenia, które służyły do produkcji blach.


Już w lipcu okaże się czy tarnogórskie podziemia znajdą się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trzymamy kciuki, a kto jeszcze nie był powinien koniecznie odwiedzić te miejsca. Sztolnia Czarnego Pstrąga to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna, którą pokonuje się łodziami. Stanowi ona fragment XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk, która odprowadzała kiedyś wody kopalniane na powierzchnię ziemi. Do sztolni prowadzi szyb Ewa oraz Sylwester. Z kolei Zabytkowa Kopalnia Srebra jako jedyna w Polsce trasa turystyczna prowadzi przez unikatowe podziemia po dawnym górnictwie kruszcowym. Długość trasy wynosi 1740 metrów, z czego 270-metrowy odcinek pokonuje się łodziami. W czasie wędrówki zobaczycie pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze i dawne stanowiska pracy.

W ten weekend otwiera się jedna z największych atrakcji dla najmłodszych – Sztolnia Królowa Luiza Park 12C. Podziemną część Parku 12C stanowią dawne wyrobiska kopalni „Królowa Luiza”. Można zobaczyć w nich pokaz pracy maszyn górniczych oraz przejechać górnicza kolejką szynową typu Karlik. Część naziemna to park edukacyjno-rozrywkowy dla dzieci i młodzieży. Odwiedzający mogą poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.


W północnej części województwa czeka na Was Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Muzeum mieści się w blisko stuletnim młynie elektrycznym. Ekspozycja to przestrzeń multimedialna i interaktywna. Zwiedzający poznają historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa oraz losy miasteczka.


W zaplanowaniu długiego weekendu pomocna będzie nasza rozpiska (poniżej pdf do pobrania):

UWAGA! Na Nikiszowcu godziny otwarcia dotyczą Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic przy ul. Rymarskiej 4.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Pliki do pobrania
Majówka na SZT 2017
Pogoda
Katowice