Niemal milion osób na Szlaku

Data publikacji:
02 Luty 2018
Odsłuchaj tekst

Ubiegły rok znakomicie zapisał się w historii Szlaku Zabytków Techniki. Aż 945 tysięcy osób odwiedziło 42 zabytki znajdujące się na najciekawszej trasie turystyki industrialnej Polsce.

Industrial staje się coraz popularniejszym sektorem turystyki, źródło: zabytkitechniki.pl

Po przystąpieniu 7 nowych obiektów do Szlaku i uznaniu tarnogórskich kopalń za obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO frekwencja wyraźnie wzrosła (w 2016 r. ok. 764 tys. osób). Najchętniej odwiedzanymi atrakcjami były obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (153 286 osób), Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach (89 656), Muzeum Browaru Żywiec (80 596) i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach (41 678).

Nowe obiekty - mocny start

Nowe obiekty Szlaku, które dołączyły w zeszłym roku do sieci, odwiedziło łącznie 119 963 osób. W tym przypadku najpopularniejsza była oferta Muzeum Śląskiego w Katowicach (74 310). Zaznaczyć należy, że podana liczba uwzględnia wyłącznie osoby, które skorzystały z oferty przygotowanej w pokopalnianych budynkach tego muzeum oraz uczestników wydarzeń związanych z tematyką Szlaku, jakie się tam odbyły. „Bardzo cieszę się z tego wyniku. Jest to rezultat konsekwentnej, wieloletniej pracy w ramach przedsięwzięcia zainicjowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego. Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy kilkudziesięciu różnych podmiotów, które przekonane są do znaczenia zabytków techniki i przemysłu. Wierzę, że dalsze inwestowanie w renowację i adaptację tych obiektów oraz praca na rzecz rozwijania ich oferty sprawi, że frekwencja w kolejnych latach będzie jeszcze wyższa. Tymczasem należy wyraźnie podkreślić, że mamy w regionie najpopularniejszy szlak w Polsce” – mówi dr inż. arch. Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Małe to jednak duże

Nie tylko największe obiekty Szlaku odnotowały wzrost frekwencji. Jest ona zauważalna również w przypadku nieco mniej popularnych atrakcji jak Muzeum Dawnych Rzemiosł – „Stary Młyn” w Żarkach, Galeria Szyb Wilson w Katowicach czy Stara Fabryka, oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. „Stary Młyn w Żarkach odwiedziło ponad 22 tys. osób. Dla Żarek zamieszkiwanych przez 4,5 tys. osób to doskonały wynik – mówi Klemens Podlejski, burmistrz Miasta i Gminy Żarki. Dokładnie o 2826 osób wzrosła liczba odwiedzających obiekt w 2017 r. w porównaniu do 2016 r. Województwo Śląskie otoczyło nas opieką w ramach Szlaku Zabytków Techniki i mamy efekty. Lepsza promocja, większa liczba turystów, wśród których dominują mieszkańcy tego regionu. Do tego wsparcie merytoryczne, to wszystko ma dla nas wielkie znaczenie.”

Szlak to 7623 wydarzeń w ciągu całego roku

Obiekty Szlaku Zabytków Techniki można nie tylko zwiedzać. W ubiegłym roku zorganizowano w nich ponad 1600 różnorodnych warsztatów, 3000 lekcji muzealnych oraz 190 wystaw czasowych, 300 koncertów i niemal 150 spektakli. W sumie było 7623 wydarzeń.
Do końca kwietnia br. można skorzystać z programu rabatowego Szlaku. Kopalnia GUIDO i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Browaru Żywiec oraz Muzeum Starych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach – w tych obiektach możemy liczyć na zwiedzanie po okazyjnej cenie. Kto odwiedzi jeden z zabytków objętych akcją, może otrzymać 20% zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. Szczegóły konkursu na stronie www.zabytkitechniki.pl.

Święto Szlaku już za 126 dni

W kolejnych tygodniach poznamy coraz więcej szczegółów związanych z tegorocznym świętem Szlaku – INDUSTRIADĄ, która odbędzie się 9 czerwca.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  9
Pogoda
Katowice