Opis wydarzenia
Data wydarzenia: 12 grudnia 2019 - 31 stycznia 2020

GREY ZONE / ŠEDA ZÓNA / SZARA ZONA / SZARA STREFA w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi


To międzynarodowa wystawa zbiorowa grafiki. Do udziału w projekcie GSW zaprosiła uznanych grafików z Polski, Czech i Słowacji. Jest on efektem współpracy z tak prestiżowymi instytucjami artystycznymi jak: Akademie umění w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Universitas Ostraviensis (Czechy) i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Szara zona a więc tzw. szara strefa, w jakiej twórcy sytuują rodzaj sztuki, za jaką uważana była dotąd grafika. „Zawsze znajdowała się w szarych strefach i ukształtowała się jako ostatnie klasyczne medium sztuki. W porównaniu z malarstwem, rzeźbą i architekturą nie miała wystarczającego emocjonalnego przełomu, głównie ze względu na swoją formę. Brakowało w niej koloru (jako zjawiska), kinematografii (bliższej architekturze i malarstwu), dużych ekranów i przestrzeni. To nigdy nie było główne medium, a raczej szara strefa” – wyjaśnia zamysł kurator wystawy Igor Benca, profesor Wydziału Grafiki na Uniwersytecie Ostrawskim. Duch czasu sprawił jednak, że rozwój kulturowo-technologiczny potoczył się w zaskakującym – i fascynującym zarazem – kierunku. I oto właśnie ta „szara strefa” zaczęła być źródłem i tworzywem nowych wizualizacji i rozwoju technologii – grafika przestrzenna 3D, niematerialne matryce, projekty z obszaru VR, AR czy tzw. obiekty hybrydowe poszerzające naszą percepcję w sposób niewyobrażalny jeszcze dekadę temu to już – w dużej mierze - elementy naszej codzienności.
Do projektu GSW Elektrownia zaprosiła ponad 20-tu utalentowanych i uznanych artystów z Polski, Czech i Słowacji. Na uwagę zasługuje fakt, że prace ich autorstwa, a także specjalna aranżacja, są dedykowane niepowtarzalnej postindustralnej przestrzeni Galerii Elektrownia, która fascynuje i inspiruje. Efekty tej estetycznej przygody i spotkania artystów z miejscem będzie można oglądać już od czwartku 12 grudnia br.
Artyści:
SŁOWACJA
Igor Benca
Patrik Ševčik
Robert Makar
Robert Brun
Robert Jančovič
Kateřna Václaková
Andrea Pézman
POLSKA
Andrzej Łabuz
Mariusz Pałka
Andrzej Wasilewski
Bogdan Topor
Krzysztof Kula
Tomasz Tobolewski
Tomasz Wendland
Andreas Guskos
Arek Marcinkowski
Nastazja Ciupa
Rafał Pytel
LAB 303

CZECHY
Zbyněk Janáček
Marek Sibinsky
Iva Krupicová
Olga Moravcová
Jan Drozd
Kurator: Igor Benca


Na wernisaż, z udziałem plejady znakomitych twórców, Galeria zaprasza tego samego dnia o godz. 18.00.


Data
12.12.2019
- 31.01.2020
Położenie
w centrum miasta
Rodzaj wydarzenia
Szlak Zabytków Techniki
Adres
ulica Dehnelów 45
Kontakt
Kalendarium wydarzeń