Fabryka Porcelany

Miejscowość:
Katowice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

O OBIEKCIE

Fabryka Porcelany stanowi unikatowy kompleks budynków pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Pełniły one wówczas funkcję fabryki pasz, która w latach 1923-25 została przebudowana na fabrykę „Porcelana Giesche”. W 1952 r. zmieniono nazwę zakładów i znak fabryczny na „Bogucice”. Bogucicka porcelana do dziś  obecna jest na stołach w wielu zakątkach świata.

Obecnie zrewitalizowane budynki stanową ciekawą przestrzeń kulturalno-rozrywkową a jednym z ważnych obiektów na terenie Fabryki Porcelany jest Restauracja Prodiż. To tutaj powstał najwyższy w Polsce, a prawdopodobnie również na świecie piec do pizzy.  Piece takie mają przeważnie  5-6 metrów wysokości, a piec powstały w dawnym kominie fabryki, który kiedyś służył do wyprowadzania dymu ma 49 m. Na terenie kompleksu znajdował się m.in. budynek, który mieścił kiedyś stajnię dla koni ciągnących po terenie fabryki wózki z porcelaną a nawet specjalny magazyn na złoto, którego używano do zdobień. Dziś przestrzeń Fabryki to miejsce spotkań, koncertów, ciekawych wydarzeń kulturalnych. Znajduje się w niej również salon z porcelaną Bogucice a także galeria i fabryka, która produkuje kolekcjonerskie i okolicznościowe serie porcelany.

 

RYS HISTORYCZNY

Początki produkcji porcelany na Górnym Śląsku sięgają roku 1920. Wtedy powstała tutejsza fabryka porcelany, wykupiona przez Richarda  Czudaya. Nazwa „Porcelana  Giesche” pojawiła  się po raz  pierwszy  w  1925  roku. Nowo    utworzona    fabryka    przejęła produkcję porcelany elektrotechnicznej od innych polskich zakładów, w których strajkowały załogi. Od 1935 roku wytwarzano w fabryce również figurki. Fabryka  produkowała  serwisy dla polskich ambasad  i jednostek wojskowych. W okresie okupacji niemieckiej  fabrykę  przekształcono na „Giesche” Porzellanfabrik. W tym czasie wyeliminowano złocenia porcelany, ponieważ zgodnie z zarządzeniem wydanym przez III Rzeszę, złoto było potrzebne na finansowanie wojny. Brak złoceń ułatwia odróżnienie wyrobów przedwojennych od tych z okresu wojny. W 1952 roku zmieniono nazwę zakładów na „Bogucice”. W roku 1994 fabryka została zamknięta i w ramach prywatyzacji wykupiona przez Spółkę „Porcelana Śląska”. W 2012  roku  kompleks zyskał  nowego  właściciela  i  opiekuna w postaci  Fundacji   Giesche,  która   tworzy  w  tym  miejscu Park Przemysłowo-Technologiczny Porcelana Śląska Park. Sercem fabryki  wciąż  jest  piec, w  którym  wypala  się porcelanę sygnowaną znakiem „Porcelana Bogucice” oraz serie kolekcjonerskie ze znakiem „Giesche”.

W ramach kompleksu Fabryki Porcelany, wpisanego jako całość do gminnej ewidencji zabytków, znajdują się bardzo cenne obiekty architektury poprzemysłowej, m.in. budynki starej piecowni, malarni czy wzorcowni służących przez blisko 100 lat do produkcji porcelany, a także tak charakterystyczne dla górnośląskiego krajobrazu wieża wodna i komin. Autentyzm zabudowy podkreślany jest przez szereg artefaktów postindustrialnych rozdysponowanych we wnętrzach. Budynki tworzą dodatkowo ciekawy układ z wewnętrznymi przestrzeniami.

 

GŁÓWNE ATRAKCJE

 • Muzeum
 • Wydarzenia kulturalne
 • Bajka Pana Kleksa

 

WYSTAWY STAŁE

 • Wystawa porcelany „Giesche”

 

IMPREZY STAŁE

 • KTW Fashion Week
 • Industriada
 • Targ Nocny
 • Koncerty

 

OFERTA EDUKACYJNA

 • przedszkola     
 • szkoły podstawowe (kl. I-III)     
 • szkoły podstawowe (kl. IV-VI)  
 • szkoły podstawowe (kl. VII - VIII)
 • szkoły ponadpodstawowe

 

OFERTA KOMERCYJNA / KULTURALNA

 • eventy 
 • konferencje     
 • spotkania        
 • imprezy (urodziny, wesela)       
 • koncerty          
 • wystawy          

 

UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: WC / miejsce parkingowe (wydzielona koperta) / podjazd do wejścia dla wózków inwalidzkich / podjazdy dla wózków inwalidzkich wewnątrz obiektu i możliwość poruszania się na wózku wewnątrz obiektu / dojazd windą na wyższe piętra / możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego

UDOGODNIENIA DLA DZIECI: przewijak / animator / organizacja urodzin

WI-FI: tak

ZAKAZ PALENIA: nie

WC: tak

CZAS ZWIEDZANIA: 1-2 h

JĘZYKI: polski / angielski

ZWIERZĘTA: tak

INNE: Konieczność wcześniejszego umówienia się telefonicznie na zwiedzanie Fabryki Porcelany oraz konieczność zakupienia biletu na wydarzenia odbywające się na całym terenie.

PARKING: tak/bezpłatny

GASTRONOMIA: tak/bistro

SKLEP: tak/z pamiątkami

MOŻLIWOŚĆ NOCLEGU: tak/w obiekcie

DNI I GODZINY OTWARCIA: https://www.fabryka-porcelany.pl/szlak-zabytkow-techniki

CENNIK: Cennik uzależniony jest od wydarzenia odbywającego się na terenie Fabryki Porcelany.

PŁATNOŚCI: wstęp bezpłatny / gotówka / karta płatnicza / blik / zakupy przez internet

POTRZEBNA REZERWACJA: dla grup

USŁUGI DODATOWE: przewodnik w cenie

0:13 - Katowice, Fabryka Porcelany

Wyświetlenia:  1359
Lokalizacja:

Ul. Porcelanowa 23
40-246 Katowice
Gmina: Katowice
Powiat: Katowice


Region turystyczny: 
Śląsk
Lokalizacja: 
W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 323 531 056

Strona internetowa: http://fabryka-porcelany.pl
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Technika, nauka…

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Katowice
0.03 km
Katowice
1.55 km
Katowice
1.66 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Katowice
1.28 km
Katowice
1.48 km
Katowice
1.79 km
Katowice
1.87 km
Gastronomia w pobliżu
Katowice
1.54 km
Katowice
1.58 km
Katowice
1.80 km
Katowice
1.83 km
Wydarzenia w pobliżu
Katowice
2022-12-01
0.06 km
Magiczny Czas w Bajce od 1 do 22 grudnia. Profesor Kleks już nie może doczekać się świąt! W tym roku z pewnością poczujecie ich magię.
Katowice
2022-10-28
2.10 km
Serdecznie zapraszamy na nową wystawę czasową „Ekslibris – tendencje, estetyki, technologie”, którą można oglądać w budynku głównym Muzeum Śląskiego od 20 października 2022 roku do 15 lutego 2023 roku.
Katowice
2022-12-29
2.69 km
London Community Gospel Choir to gwiazdy międzynarodowego formatu – chór wielokrotnie towarzyszył na scenie wybitnym sławom ze świata muzyki, takim jak: Justin Timberlake, Madonna, Paul McCartney, Elton John czy Kylie Minoque. W grudniu zespół wystąpi w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas Specjalnego Koncertu Gwiazdkowego. Bilety już w sprzedaży.
Katowice
2022-12-03
2.70 km
W tym roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym po raz kolejny spotkamy się podczas święta śląskiej nauki – szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się od 3 do 5 grudnia. Już teraz serdecznie zapraszamy!
Katowice
2022-12-04
2.70 km
Teatr Korez zaprasza 4 grudnia o godzinie 18:00 na spektakl pt. Miss końca świata.