Sztolnia Królowa Luiza

Miejscowość:
Zabrze
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Sztolnia Królowa Luiza

O OBIEKCIE

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to obiekt absolutnie wyjątkowy, powstały w oparciu o jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego Górnego Śląska. Obejmuje przestrzenie zarówno na powierzchni, jak i prawdziwą sieć podziemnych korytarzy, biegnących praktycznie pod samym centrum miasta.

Podziemne trasy turystyczne są największym skarbem Sztolni. To prawdziwa podróż przez czas
i przestrzeń. Ze względu na bogactwo i zróżnicowanie górniczych wyrobisk, a co za tym idzie w zależności od wybranego wariantu turysta może:

  • spotkać mieszkańców podziemi, podobno są dosyć przyjaźnie nastawienie ale nie dowie się ten kto sam nie sprawdzi,
  • odwiedzić największy podziemny park wielkogabarytowych maszyn górniczych w Europie, one nadal działają i potrafią zrobić niezły hałas!
  • wybrać się w podróż górniczą kolejką Karlik,
  • przemierzyć pokład węgla o grubości ponad 6 metrów,
  • a także mieć jedyną w swoim rodzaju możliwość skorzystania z jedynej w swoim rodzaju atrakcji -  podziemnego spływu, najdłuższym w Europie odcinkiem sztolni, który czeka na Podziemnej Trasie Wodnej!

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w części naziemnej kompleksu jest budynek dawnej Łaźni Łańcuszkowej. W strefie szybu Carnall znajdują się również inne, zabytkowe zabudowania po dawnej kopalni Królowa Luiza. Od września 2020 jeden z nich kryje prawdziwą perełkę techniki -  czynną, zabytkową maszynę parową z 1915 roku. Jest ona jedną z niewielu na świecie wciąż działających pod parą.

Do największych atrakcji plenerowych Sztolni należą Park 12C oraz Park Techniki Wojskowej. Strefa nauki i zabawy, miejsce zaprojektowane dla całej rodziny. To właśnie tu  można w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z czterema żywiołami, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie oraz poznać historyczne i współczesne maszyny wojskowe.

RYS HISTORYCZNY

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to połączenie dwóch historycznych obiektów, związanych z górnictwem węgla kamiennego: Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Dziś ten kompleks, uhonorowany tytułem Pomnika Historii, należy do najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska. Kompleksowi przyznano wiele nagród i wyróżnień, w tym w roku 2019 za proces rewitalizacji, Sztolnia została nagrodzona Europejską Nagrodą Dziedzictwa – Europa Nostra 2019

Budowę kopalni Królowa Luiza rozpoczęto w 1791 roku, gdy w związku z dynamicznie rozwijającym się na Górnym Śląsku przemysłem, gwałtowanie wzrosło zapotrzebowanie na węgiel. Kopalnia Królowa Luiza przez ponad 100 lat wiodła prym w przemyśle węglowym, stosując najnowsze technologie i bijąc rekordy wydobycia. Fedrować przestała dopiero w 1998 roku.

Budowę Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej rozpoczęto już w 1799 roku. Prace trwały aż 64 lata i zakończyły się otwarciem sztolni w roku 1863. Dziś dzięki wysiłkowi włożonemu w rewitalizację Sztolni odwiedzający mają możliwość zwiedzenia podziemnych korytarzy oraz przepłynięcia łodzią kilometrowego odcinka, w czasie zwiedzania najdłuższej w Polsce podziemnej trasy wodnej.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  • W 2020 roku Sztolnia Królowa Luiza została uhonorowana tytułem Pomnika Historii – jako zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski, i unikatowych wartościach materialnych i niematerialnych.
  • W 2019 roku Sztolnia Królowa Luiza otrzymała Nagrodę Dziedzictwa Europejskiego - Nagroda Europa Nostra 2019 za proces rewitalizacji Sztolni – najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, ustanowione przez Komisję Europejską i stowarzyszenie Europa Nostra,
  • W 2019 roku Sztolnia otrzymała nagrodę Godło – Turystyczny Produkt Roku 2019
  • W 2018 roku nagrodą Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2018 w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury została doceniona Konserwacja i rewitalizacja Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej wykonana przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
  • W 2018 roku Sztolnia Królowa Luiza otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej - Najlepszy Produkt Turystyczny 2018 Roku

 

GŁÓWNE ATRAKCJE

  • 5 km podziemnych tras turystyczno-edukacyjnych oraz najdłuższy w Polsce podziemny spływ łodzią liczący ponad 1km!
  • nieopodal Łaźni Łańcuszkowej znajjduje się jedyna w swoim rodzaju, unikatową, maszynę parową z 1915 r. To najstarsza, do dziś działająca, tego typu maszyna w Europie.
  • Pokład 510, oryginalny, największy w Europie i najstarszy udostępniony turystom chodnik, wykuty w całości w węglu.
  • Podziemny Park Maszyn Górniczych – w którym na odwiedzających czekają wciąż działające górnicze maszyny.

WYSTAWY STAŁE

  • Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza w latach 1791-1998
  • Kopalnia Edisona

IMPREZY STAŁE

  • Industriada
  • Noc Muzeów
  • Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego
  • Industria Live

OFERTA EDUKACYJNA

  • przedszkola
  • szkoły podstawowe (kl. I-III)
  • szkoły podstawowe (kl. IV-VI)
  • szkoły podstawowe (kl. VII - VIII)
  • szkoły ponadpodstawowe

UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: Wszystkie obiekty wchodzące w skład kompleksu dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym podziemna Trasa Wodna w Sztolni Królowa Luiza, która  została specjalnie przygotowana dla osób niepełnosprawnych.

WI-FI: nie

ZAKAZ PALENIA: tak

WC: tak

PRZEDZIAŁ WIEKOWY: od 4 roku życia

CZAS ZWIEDZANIA: 2 do 2,5 godziny

JĘZYKI: polski / angielski / niemiecki / francuski / rosyjski / czeski / włoski / hiszpański

ZWIERZĘTA: nie

INNE: -

PARKING: tak / bezpłatny

GASTRONOMIA: tak / Kawiarnia – Cafe Sztolnia / Park 12C – strefa gastro

SKLEP: tak / z pamiątkami

ATRAKCJE DODATKOWE: -

MOŻLIWOŚĆ NOCLEGU: - Tak / Hostel Guido

GODZINY OTWARCIA/CENNIK: https://www.sztolnialuiza.pl/index.php/pl/rezerwacje

PŁATNOŚCI: gotówka/karta płatnicza  

POTRZEBNA REZERWACJA: tak

USŁUGI DODATOWE: przewodnik w cenie

1:08 Zabrze, Sztolnia Królowa Luiza

Wyświetlenia:  5526
Lokalizacja:

Ul. Wolności 410
41-800 Zabrze
Gmina: Zabrze
Powiat: Zabrze


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W centrum miasta
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 322 714 077

Strona internetowa: http://sztolnialuiza.pl
Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Audiowycieczki
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Zabrze
0.39 km
Zabrze
0.77 km
Zabrze
0.85 km
Zabrze
1.09 km
Gastronomia w pobliżu
Zabrze
0.58 km
Ruda Śląska
0.58 km
Zabrze
0.77 km
Wydarzenia w pobliżu
Zabrze
2024-06-03
1.36 km
Taka wiadomość na początek lata! Od czerwca możecie kupić SuperTicket, dzięki któremu zwiedzicie dwie wyjątkowe atrakcje w niższej cenie!
Zabrze
2025-02-23
2.26 km
23 lutego 2025 roku projekt QUEEN SYMFONICZNIE powróci do Zabrza! Dwa lata od ostatniego koncertu, projekt Queen Symfonicznie zagra ponownie z pełną orkiestrą w Domu Muzyki i Tańca – klasyczny skład będzie poszerzony o Hollywódzką Orkiestrę Filmową. Podczas dwuczęściowego koncertu na scenie usłyszymy ponad 50 artystów w najwybitniejszych utworach Queen.
Zabrze
2025-02-18
2.26 km
Zapraszamy serdecznie na wyjątkowy wieczór pełen humoru i niezapomnianych wrażeń - stand-up Wojciecha Cejrowskiego! To niepowtarzalna okazja, aby na żywo zobaczyć znanegopodróżnika, pisarza i mistrza ciętego humoru, który w swoim niepowtarzalnym stylu opowiada o podróżach, życiu codziennym i absurdach świata.
Zabrze
2024-12-15
2.26 km
Zapraszamy już 15 grudnia o godz. 16.00 do zabrzańskiego Domu Muzyki i Tańca na niesamowite, wielokrotnie nagrodzone Show artystów, słynącego z wielkich hitów scenicznych Teatru Variete Muza z Koszalina. Zorganizowane z ogromnym rozmachem widowisko pt. "Mamma Mia" przeniesie nas do lat 70' i wielkiego triumfu szwedzkiego kwartetu ABBA na Eurowizji.
Zabrze
2024-12-16
2.26 km
“ALICE amazing circus show” to niezwykły, jaskrawy, kolorowy spektakl, który już zrobił furorę w wielu krajach! To pokaz, który harmonijnie łączy akrobacje, choreografię, sztukę cyrkową i innowacyjną technologię.