Park Tradycji

Miejscowość:
Siemianowice Śląskie
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

O OBIEKCIE

Park Tradycji to miejsce aktywizacji i animacji życia kulturalnego na wielu płaszczyznach oraz kreowania nowych zjawisk w tej dziedzinie. To miejsce, w którym z powodzeniem eksperymentuje się z formą prowadzonej działalności. Świadczy o tym zróżnicowany charakter wydarzeń: koncerty uznanych artystów z całej Polski jak i lokalnych wykonawców, spektakle teatralne, wydarzenia interdyscyplinarne, wystawy oraz projekcje filmowe gromadzące widownię nie tylko z miasta, ale i z całego regionu. To także wydarzenia, które angażują lokalną społeczność, inicjatywy oddolne, społeczne. 

Park Tradycji został oddany do użytku na terenach byłej kopalni „Michał” w Siemianowicach Śląskich w 2012 roku, w budynku byłej maszynowni szybu „Krystyn”. Pięknie odnowiony budynek wraz z 36-metrową wieżą wyciągową nieczynnego szybu kopalnianego, jest doskonałym przykładem połączenia dziedzictwa śląskiej ziemi z nowoczesnymi rozwiązaniami dla kultury. Obiekt prowadzi jako swoją filię Siemianowickie Centrum Kultury. W budynku znajduje się powierzchnia ekspozycyjna, gdzie oprócz wyjątkowych eksponatów (jak na przykład parowa maszyna wyciągowa z 1905 r.), zwiedzający mogą za pomocą interaktywnych prezentacji poznać historię górnictwa i Siemianowic Śląskich.


RYS HISTORYCZNY

Park Tradycji to obiekt poprzemysłowy, który pełni obecnie funkcję instytucji kultury, powstały w wyniku renowacji budynku maszynowni i szybu wyciągowego szybu „Krystyn” kopalni „Michał” (zlikwidowanej w 1994 r.) oraz przyległego terenu w siemianowickiej dzielnicy Michałkowice. Początek kopalni sięga XIX, gdzie rozpoczęła wydobycie kopalnia „Max” – poprzedniczka „Michała”. Działalność kopalni zapoczątkowała rodzina Rheinbabenów, która – jako ówczesny właściciel Michałkowic – w roku 1856 uzyskała nadanie górnicze (poszerzone o kolejne tereny w roku 1867), zaś budowę szybów rozpoczęła w roku 1881. Już dwa lata później w kopalni „Max” wydobywano węgiel. W 1892 r., książę Hugo Hohenlohe-Oehringen nabył dobra michałkowickie wraz z kopalnią. W ciągu następnej dekady kopalnia rozwijała się bardzo dynamicznie: dwa istniejące szyby pogłębiano i modernizowano, a w roku 1902 oddano do użytku trzeci szyb „Christian Kraft” –(miejsce gdzie dziś funkcjonuje PARK TRADYCJI) nazwany na cześć syna księcia Hohenlohego-Oehringena. Ten sam szyb 34 lata później otrzymał nazwę „Krystyn”. W roku 1975 jego dotychczasową wieżę wyciągową zastąpiła nowa. W roku 1905 na kopalnię składało się już pięć szybów i wiele budynków kopalnianych. Od tego właśnie roku aż do lat trzydziestych kopalnią zarządzała, stale unowocześniając i rozbudowując zasoby, Spółka Akcyjna Zakłady Hohenlohego utworzona przez Christiana Krafta. Nazwę, pod którą większość siemianowiczan znała kopalnię, czyli „Michał”, nadano w roku 1936. Kopalnia „Michał” była więc nie tylko spadkobierczynią, ale także bezpośrednią kontynuatorką ponad półwiecznej działalności „Maxa”. Po II wojnie światowej kopalnię „Michał” znacjonalizowano. Do roku 1975 była ona samodzielnym zakładem wchodzącym początkowo w skład Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, a następnie Katowickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. W wyniku połączenia „Michała” z kopalnią „Siemianowice”, kopalnia „Michał” stała się Rejonem III KWK „Siemianowice”. Decyzję o likwidacji zakładu podjęto w roku 1989, a do ostatecznej likwidacji (ze względu na zły stan techniczny maszyn i budynków oraz kończące się zasoby węgla) doszło w roku 1994.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  • Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego – najlepsza przestrzeń publiczna województwa śląskiego w kategorii „Zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej” (2013 r.)
  • „Marka Śląskie – Dziedzictwo Kulturowe Regionu” (2014 r.)
  • Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego „Za zasługi dla rozwoju turystyki” (2017 r.)

GŁÓWNE ATRAKCJE

  • Przestrzeń ekspozycyjna z stała wystawą dotyczącą górnictwa i hutnictwa w Siemianowicach Śląskich;
  • Sala widowiskowa dla 160 widzów
  • przyległe tereny zielone, siłownia na wolnym powietrzu, park akcji i reakcji, „streetwork out”;
  • Park Tradycji to miejsce, w którym zawsze się coś dzieje - co roku organizuje się tu średnio 300 wydarzeń, projektów, działań;
  • doskonała lokalizacja i łatwy dojazd z każdego punktu śląska, dostępność dla osób niepełnosprawnych

WYSTAWY STAŁE

Stała wystawa dotyczącą górnictwa i hutnictwa w Siemianowicach Śląskich łącząca elementy zabytkowe z prezentacjami interaktywnymi.

IMPREZY STAŁE

  • Industriada,
  • Festiwal Fotografii Industrialnej, KARBIDKA – Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych Form,
  • Fantastyczny Weekend,
  • Michałkowickie Bluesowanie,
  • Haja we Kosmosie – Dzień Miłośników SF,
  • Chill Time pod Szybem Krystyn,
  • End Of Summer – Zlot pojazdów tuningowanych,
  • Zlot Pojazdów Zabytkowych,Kiermasz – wiosenne/zimowe inspiracje,
  • Mikrofon Siemiona – Ogólnopolski Konkurs Wokalny

OFERTA EDUKACYJNA

  • przedszkola
  • szkoły podstawowe (kl. I-III)
  • szkoły podstawowe (kl. IV-VI)
  • szkoły podstawowe (kl. VII - VIII)
  • szkoły ponadpodstawowe
  • osoby dorosłe
  • seniorzy

OFERTA KOMERCYJNA / KULTURALNA

  • eventy
  • konferencje
  • spotkania
  • koncerty
  • wystawy

UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: WC / dojazd windą na wyższe piętra / miejsce parkingowe (wydzielona koperta) / podjazd do wejścia dla wózków inwalidzkich podjazdy dla wózków inwalidzkich wewnątrz obiektu i możliwość poruszania się na wózku wewnątrz obiektu / dojazd windą na wyższe piętra możliwość / wypożyczenia wózka inwalidzkiego 

UDOGODNIENIA DLA DZIECI: przewijak / plac zabaw / animator dla dzieci / organizacja urodzin 

WI-FI: tak

ZAKAZ PALENIA: tak

WC: tak

CZAS ZWIEDZANIA: mniej niż 1 h

JĘZYKI: polski / angielski

ZWIERZĘTA: nie

INNE: - 

PARKING: TAK / darmowy

GASTRONOMIA: tak / bistro

SKLEP: tak / z pamiątkami

ATRAKCJE DODATKOWE: siłownia na wolnym powietrzu, park akcji i reakcji, „streetwork out"

MOŻLIWOŚĆ NOCLEGU: tak / w pobliżu

CENNIK/GODZINY OTWARCIA: https://siemck.pl/park-tradycji/#zwiedzanie

PŁATNOŚCI: wstęp bezpłatny, gotówka, karta płatnicza, zakupy przez internet

POTRZEBNA REZERWACJA: tak

USŁUGI DODATOWE: przewodnik za opłatą

 

0:41 - Siemianowice Śląskie, Park Tradycji

Wyświetlenia:  1746
Lokalizacja:

Ul. Orzeszkowej 12
41-100 Siemianowice Śląskie
Gmina: Siemianowice Śląskie
Powiat: Siemianowice Śląskie


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 327 652 740
Telefon komórkowy: +48 604 437 803

Strona internetowa: http://www.parktradycji.pl
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Technika, nauka…, Poprzemysłowe

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Siemianowice Śląskie
0.51 km
Siemianowice Śląskie
0.55 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Siemianowice Śląskie
1.91 km
Siemianowice Śląskie
2.40 km
Siemianowice Śląskie
2.62 km
Siemianowice Śląskie
2.64 km
Gastronomia w pobliżu
Siemianowice Śląskie
0.26 km
Siemianowice Śląskie
1.36 km
Siemianowice Śląskie
1.47 km
Siemianowice Śląskie
1.55 km
Siemianowice Śląskie
1.67 km
Wydarzenia w pobliżu
Katowice
2024-11-22
6.13 km
Zapraszamy na koncert muzyki filmowej i epickiej, który zabierze was w podróż po świecie flory i fauny, kultur czy niezwykłych krajobrazów. Wszystko to w akompaniamencie utworów z filmów takich jak: Star Wars, Piraci z Karaibów, Romeo i Julia i itd. Odbędzie się w katowickim Spodku.
Katowice
2024-09-06
6.54 km
Wystawa Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana jest próbą opowiedzenia, przy pomocy dwóch ogniw – porcelany i wypowiedzi byłych pracowników fabryki, o Zakładach Porcelany „Bogucice” w Katowicach jako miejscu łączącym historię przemysłu z pięknem sztuki użytkowej. Chcąc przybliżyć odbiorcom cykl produkcyjny w fabryce, staraliśmy się podkreślić wieloetapowość produkcji i zespołowość, pokazać ludzkie oblicze fabryki i przemysłu ceramicznego, wysunąć tym razem na pierwszy plan człowieka, a nie sam materiał, jakim jest porcelana.
Katowice
2024-01-10
6.57 km
Już od 9 stycznia zapraszamy na wyjątkowe spotkania łączące jogę i sztukę, zakończone relaksacją przy dźwiękach mis tybetańskich. „Joga w muzeum”, to zajęcia, na których będzie można odpocząć od obowiązków dnia codziennego, wyciszyć się, ale również wzmocnić i ukoić swój organizm.
Katowice
2024-10-25
6.57 km
Zapraszamy na otwarcie instalacji „PINK BOT” autorstwa Pawła Orłowskiego! 25 października (Piątek) o godz. 17:00 w Muzeum Śląskim będzie można podziwiać sześć monumentalnych, trzyipółmetrowych rzeźb, które na pewno nie pozostaną Wam obojętne.
Katowice
2024-08-15
9.36 km
Już wkrótce niesamowita, interaktywna wystawa immersive MONET & friends zawita do galerii szyb Wilson w Katowicach.