Mottem wystawy będzie cytat z Michaela Foucaulta: „Jesteśmy poddani produkcji prawdy przez władzę i nie możemy sprawować władzy inaczej jak tylko przez produkcję prawdy (…). Władza nigdy nie zaprzestaje swej ingerencji, swej inkwizycji, swej rejestracji prawdy. Ona instytucjonalizuje, profesjonalizuje i nagradza jej poszukiwania”.
Wraz z piętnastoma artystkami i artystkami będziemy zastanawiać się nad rozumieniem, siłą, sprawczością, ale i degeneracją dzisiejszej władzy oraz przełożeniem jakie jej działania bądź zaniechania mają na wolność każdej i każdego z nas. Tym samym chcemy wykorzystać elementy kultury i popkultury dla budowania i promocji postaw wzmacniających rozumienie i promocję rożnych wymiarów wolności.
Na wystawie zamierzamy zaprezentować malarstwo, grafikę, videoinstalacje oraz instalacje w tym te uliczne, które były tworzone na potrzeby czarnych protestów oraz akcji „wolne sądy”. Podczas jej trwania będziemy również emitować film, w którym o swoim postrzeganiu wolności – w tym tej twórczej – opowie ukraiński artysta Pavlo Kazmin.
Prace będą dotyczyć indywidualnych zderzeń twórców z narracjami władzy w odniesieniu do szeroko pojętych wolności, praw kobiet, praw zwierząt, zmian klimatycznych, sprawiedliwych i niesprawiedliwych wojen, imigracji.