Zabrzańskie perełki industrialne (wersja "B")
Trasa proponowanej wycieczki pełna jest niesamowitych wrażeń na każdym jej etapie. Rozpoczyna się w Muzeum Miejskim w Zabrzu, w którym istnieją 3 działy merytoryczne: Historii (m.in. kolekcja „Max Steckel - Kopalnie”), Kultury (m.in. kolekcja „Górnośląskie atelier fotograficzne - dzieci”) i Plastyki (m.in. kolekcja „Śląskie malarstwo naiwne”).
Szlak Zabytków Techniki
 • Zabrze
  • 1
   Muzeum Miejskie w Zabrzu
  • 2
   Sztolnia Królowa Luiza
  • 3
   Muzeum Górnictwa Węglowego
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Trasa proponowanej wycieczki pełna jest niesamowitych wrażeń na każdym jej etapie. Rozpoczyna się w Muzeum Miejskim w Zabrzu, w którym istnieją 3 działy merytoryczne: Historii (m.in. kolekcja „Max Steckel - Kopalnie”), Kultury (m.in. kolekcja „Górnośląskie atelier fotograficzne - dzieci”) i Plastyki (m.in. kolekcja „Śląskie malarstwo naiwne”). Kolejny etap wycieczki to Skansen Górniczy „Królowa Luiza” (SZT), znajdujący się w założonej 220 lat temu kopalni. Skansen składa się z części nadziemnej, z wieżą szybu „Carnall” oraz jedyną w Europie czynną parową maszyną wyciągową z 1915 roku oraz części podziemnej z labiryntem chodników i wyrobisk liczących 1560 metrów.
Następnie, jadąc do Muzeum Górnictwa Węglowego (SZT), miniemy po drodze wzniesioną w 1909 roku wieżę ciśnień zaprojektowaną przez Augusta Kinda oraz radcę budowlanego Friedricha Loose. Muzeum Górnictwa Węglowego (SZT), będące zwieńczeniem owej wycieczki, mieści się w 136-letnim zabytkowym budynku dawnego starostwa powiatowego. W Muzeum znajduje się m.in. XVIII-wieczny kunszt wodny, czyli dawna pompa odwadniająca, będący jedynym tak dobrze zachowanym okazem w całej Europie.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Zabrze
Muzeum Miejskie w Zabrzu przez kilkadziesiąt lat działalności zgromadziło interesujące zbiory z zakresu historii, kultury oraz sztuki i plastyki nieprofesjonalnej. Dużą część eksponatów stanowią pamiątki związane z Zabrzem i regionem. W latach 1938-2006 muzeum funkcjonowało w kamienicy przy placu Krakowskim. Od roku 2008 zbiory są prezentowane na wystawach czasowych w kamienicy przy ul. 3 Maja 6.
Zabrze
Sztolnia Królowa Luiza
Zabrze
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu mieści się w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku dawnego starostwa zabrzańskiego. Obiekt ten już sam w sobie jest ciekawy, ale największe zainteresowanie wzbudza umieszczona w nim ekspozycja muzealna, prezentująca bogate tradycje górnictwa węglowego. Podczas wizyty w muzeum dowiemy się prawie wszystkiego o węglu, technice górniczej i historii tej gałęzi przemysłu, a także o pracy, kulturze i życiu codziennym górników.
Pogoda
Katowice