Kopalnia Guido

Miejscowość:
Zabrze
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

O OBIEKCIE

Kopalnia Guido to unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny, w którym można zjechać w podziemia oryginalną szolą i przekonać się na własne oczy, jak wyglądała i wygląda praca górników. Na turystów czeka niemal 5 km tras turystycznych w pokopalnianych korytarzach. Odwiedzający w czasie zwiedzania poznają techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych. Jedną z ciekawostek i atrakcją jest pokonanie części trasy elektryczną kolejką podwieszaną - jedyną tego typu kolejką górnicza na świecie udostępniona dla turystów! 
Zwiedzanie Kopalni Guido to nie tylko ,,tradycyjna” wycieczka. Istnieje możliwość wcielenia się w prawdziwego górnika i wykonania – pod okiem fachowca – szeregu prac górniczych. Podziemne przestrzenie, umożliwiające organizację wydarzeń kulturalnych, konferencji, spotkań czy eventów. Jeśli ciągle Wam mało z pewnością zainteresuje Was fakt, że znajduje się tu najniżej położony pub w całej Europie! I to wszystko 170, 320 a nawet 355 metrów pod ulicami miasta Zabrze.

RYS HISTORYCZNY

Początek działalności Zabytkowej Kopalni Guido datowany jest na rok 1855. Swoją nazwę otrzymała ona na cześć księcia Guido Henckela von Donnersmarcka (1830-1916), swojego założyciela.

Kopalnia powstała, aby zaopatrywać pobliski młyn Donnersmarck w węgiel. Gdy węgiel zaczął się wyczerpywać, kopalnia służyła do odwadniania okolicznych kopalń, aż do okresu tuż po II wojnie światowej (1939-45). Po 1945 r. kopalnię nazwano Kopalnia Węgla Kamiennego „Makoszowy”, a rejon dawnej kopalni „Guido” stracił na znaczeniu. Do ponownego ożywienia doszło w 1967 r., kiedy utworzono Kopalnię Doświadczalną Węgla Kamiennego „M-300”, w której testowano nowe urządzenia i maszyny górnicze, dostarczając przy tym niewielką ilość wydobycia. Zaś w  1982 roku na poziomie 170 został utworzony Skansen Górniczy Guido, udostępniony do zwiedzania i wpisany do rejestru zabytków. W 2000 r. na fali obniżania za wszelką cenę kosztów w przemyśle węglowym, przystąpiono do demontażu unikatowej, podziemnej kopalni. Zrewitalizowane podziemia Kopalni Guido można zwiedzać 2007 roku.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

 • W 2020 roku Kopalnia Guido została uhonorowana tytułem Pomnika Historii – jako zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski, i unikatowych wartościach materialnych i niematerialnych.
 • w 2020 roku Kopalnia Guido otrzymała Statuetkę Złota Pinezka Google - nagrodę dla najlepiej ocenianego obiektu turystycznego województwa śląskiego przez użytkowników Map Google,
 • w 2019 roku Kopalnia Guido otrzymała nagrodę - Godło – Turystyczny Produkt Roku 2019, przyznane przez Forum Biznes,
 • w 2017 roku Kopalnia Guido otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej - Najlepszy Produkt Turystyczny 2017 Roku;

 GŁÓWNE ATRAKCJE

 • Zjazd szolą czyli windą, prosto do podziemnego świata - tak zjeżdża się do dziś w czynnych kopalniach.
 • Pokaz pracy potężnych kombajnów górniczych - to widoki i dźwięki, których nie da się zapomnieć
 • Kropką nad „i” jest przejażdżka elektryczną kolejką podwieszaną, która dostarcza niezapomnianych wrażeń!

 

IMPREZY STAŁE

 • Industriada
 • Noc Muzeów
 • Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego
 • Teatr na poziomie oraz Muzyka na poziomie

 

OFERTA EDUKACYJNA

 • szkoły podstawowe (kl. I-III)
 • szkoły podstawowe (kl. IV-VI)
 • szkoły podstawowe (kl. VII - VIII)
 • szkoły ponadpodstawowe

               

UDOGODNIENIA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Trasy turystyczne w Kopalni Guido – poziom 170 i 320 dostosowane do zwiedzania osób niepełnosprawnych. Turyści niepełnosprawni, również mogą brać udział w wydarzeniach odbywających się na poziomie 320 oraz korzystać z oferty Pubu

WI-FI: nie

ZAKAZ PALENIA: tak z wyjątkiem palarnia na poziomie 320

WC: tak

PRZEDZIAŁ WIEKOWY: od 6 roku życia

CZAS ZWIEDZANIA: max. 2 godziny

JĘZYKI: polski / angielski / niemiecki / czeski / francuski / rosyjski / włoski / hiszpański

ZWIERZĘTA: nie

INNE: Z uwagi na różnice ciśnień, odradzamy zwiedzanie poziomu osobom z ciężkimi schorzeniami. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem.

PARKING: tak/bezpłatny

GASTRONOMIA: tak/ pub na Poziomie 320

SKLEP: tak/z pamiątkami

ATRAKCJE DODATKOWE: brak

MOŻLIWOŚĆ NOCLEGU: tak / Hostel Guido

GODZINY OTWARCIA/CENNIK: https://kopalniaguido.pl/index.php/rezerwacje

PŁATNOŚCI: gotówka/karta płatnicza    

POTRZEBNA REZERWACJA: tak

USŁUGI DODATOWE: przewodnik w cenie

0:15 - Zabrze, Kopalnia Guido

 

Wyświetlenia:  13673
Lokalizacja:

Ul. 3 Maja 93
41-800 Zabrze
Gmina: Zabrze
Powiat: Zabrze


Region turystyczny: 
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Technika, nauka…

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 4.0 (Oddano 5 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Audiowycieczki
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Zabrze
0.28 km
Zabrze
0.97 km
Zabrze
0.99 km
Gastronomia w pobliżu
Zabrze
0.38 km
Zabrze
0.49 km
Wydarzenia w pobliżu
Zabrze
2024-03-08
0.00 km
Wszystkie czarownice, zaklinaczki i wróżki łączcie siły, bo 8 marca świętujemy Babski Comber w stylu czarownic, czyli Heksa Party!
Zabrze
2024-03-16
0.00 km
Z okazji Dnia Świętego Patryka podziemia Kopalni Guido znów się zazielenią. Zapraszamy Was na widowisko „ARiS – Rytmy Roku”. Aris - od początku, od nowa”. Tak jak każdy rok jest inny, tak każdy wieczór jest unikalny i niepowtarzalny, tak wieczorny program artystyczny jest tworzony specjalnie dla wyjątkowej publiczności Zabrza i Śląska.
Zabrze
2024-01-13
0.59 km
Nowy Rok za pasem, a więc nadszedł czas na kolejny semestr w Zimowej Szkole Magii!  Wracamy do szkoły ukrytej w podziemiach Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. To tutaj ukryci przed światem zwykłych ludzi będziemy eksperymentować i dobrze bawić! 
Siemianowice Śląskie
2024-03-08
15.76 km
8 marca w piątek, o godz. 19.00 zapraszamy na koncert żeńskiego tria FRELE - w sam raz na Dzień Kobiet. Bilety do nabycia w kasach SCK oraz on-line.
Katowice
2024-02-19
16.72 km
CO, GDZIE, KIEDY W KATOWICACH 19-25.02.2024