Zabytkowe zabudowania dawnej kopalni „Gliwice” - „Nowe Gliwice”

Miejscowość:
Gliwice
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Gliwice są jednym z największych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Prawa miejskie otrzymały już w czasach średniowiecznych i przez długie, następne stulecia rozwijały się jako ośrodek rzemieślniczy i handlowy. W drugiej połowie XVIII wieku do Gliwic zawitał przemysł, który w krótkim czasie przekształcił miasto w znaczący ośrodek m.in. hutnictwa i górnictwa.

Kopalnia "Gliwice"

W XX stuleciu ważnym punktem na gospodarczej mapie Gliwic była kopalnia węgla kamiennego, która wydobywała węgiel na terenie południowej dzielnicy miasta o nazwie Trynek. Do 1945 roku zakład nosił miano „Gliwitzer Grube”, a po tej dacie KWK „Gliwice”. Budowę tego zakładu wydobywczego rozpoczęto w 1901 roku poprzez połączenie 16 sąsiadujących ze sobą pól górniczych, które należały do Wiliama Suermondta oraz grupy przedsiębiorców z Nadrenii. Jednak za drążenie szybów zabrano się dopiero dziewięć lat później, poprzedzając to wystawieniem biura, warsztatów, magazynów i pomieszczeń pracowniczych. Pierwszy poziom wydobywczy, na głębokości 185 m, założono w 1911 roku, wtedy też ruszyło wydobycie, które z początku było niewielkie. Jednak już w 1930 roku roczna produkcja przekroczyła 500 tysięcy ton węgla, a w czasie II wojny światowej sięgnęła prawie 900 tysięcy ton. Po II wojnie światowej kopalnia pracowała jeszcze przez ponad półwiecze - została zamknięta w 2000 roku.

Nowe Gliwice

W następnych latach, dzięki zaangażowaniu władz miejskich, tereny i obiekty pokopalniane zagospodarowano jako Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice". Jego ozdobą są odnowione stuletnie budynki cechowni z łaźnią i maszynowni. W 1901 roku projektantami tych charakterystycznych, ceglanych obiektów byli dwaj doskonale na Śląsku znani architekci z Charlottenburga, Emil i Georg Zillmannowie - projektanci m.in. osiedli robotniczych w Nikiszowcu i w Giszowcu. Do naszych czasów nie zachował się trzeci budynek, czyli kotłownia, którą w latach 50. ubiegłego wieku uszkodził wybuch, po czym została rozebrana. Gmach dawnej cechowni z monumentalną wieżą ciśnień zagospodarowała uczelnia – Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości. W budynku maszynowni zaś umieszczono Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, w którym zobaczyć można multimedialną wystawę, prezentującą odlewy artystyczne oraz historię odlewnictwa w mieście.

W ramach projektu "Nowe Glwice" na terenie o powierzchni 15,86 ha położonym w dzielnicy Trynek ma jeszcze powstać między innymi strefa aktywności gospodarczej i inkubator przedsiębiorczości.

Wyświetlenia:  290
Lokalizacja:

Ul. Bojkowska 37
44-100 Gliwice
Gmina: Gliwice
Powiat: gliwicki


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Muzea, Poprzemysłowe

Dostępność Całoroczny

wtorek - niedziela 10.00–16.00

wymagany dokument tożsamości ze zdjęciem
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Gliwice
0.61 km
Gliwice
0.80 km
Gliwice
1.03 km
Gliwice
1.69 km
Gliwice
1.87 km
Gastronomia w pobliżu
Gliwice
0.78 km
Gliwice
1.02 km
Gliwice
1.03 km
Gliwice
1.19 km
Gliwice
1.48 km
Wydarzenia w pobliżu
Gliwice
2024-05-31
2.07 km
W Teatrze Miejskim w Gliwicach ruszyły próby do spektaklu „Pan Kleks. Powrót”. Adam Niezgódka, którego pamiętamy z kart powieści Jana Brzechwy, powraca do Akademii Pana Kleksa po trzydziestu latach. Dorosły absolwent musi stawić czoła Wielkiemu Elektronikowi, który za sprawą nowoczesnych technologii zagraża światu dziecięcej wyobraźni i porywa córkę Adama.
Gliwice
2024-03-08
2.28 km
Fotorelacja z otwarcia wystawy: „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”
Zabrze
2024-05-31
7.82 km
Datę tegorocznej INDUSTRIADY już znamy – będziemy świętować po raz 15. – 1 czerwca. Do tej pory podczas pomarańczowego święta bawiło się na niej już blisko 950 tysięcy uczestników. W tym roku czekamy na milionowego INDUSTRIADOWICZA i świętujemy – 15 lat razem!
Zabrze
2024-04-13
7.82 km
Już 13 kwietnia serdecznie zapraszamy na kolejny niezapomniany koncert w ramach cyklu „Muzyka na Poziomie”. Na podziemnej scenie Kopalni Guido będziemy gościć Rubensa.
Bytom
2024-04-05
19.29 km
Nasi WIELCY to wspomnienie dobrych tekstów, świetnej muzyki, perfekcyjnych aranżacji, a nade wszystko wyjątkowych osobowości. Zapraszamy Państwa do świata wspomnień w towarzystwie rewelacyjnej Koncertowej Orkiestry Dętej POWER OF WINDS pod dyrekcją Klaudiusza Jani oraz wokalistów, absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatów muzycznych talent show – Magdaleny Meisel oraz Mateusza Gancarczyka.