Hałda Szarlota

Miejscowość:
Rydułtowy
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Rydułtowy to miasto i gmina w powiecie wodzisławskim. Miejscowość, posiadająca długą historię i wzmiankowana już w XIII w., stanowi obecnie znany ośrodek wydobycia węgla kamiennego. W wyniku lat działania kopalni powstała tu wielka hałda odpadów pokopalnianych. Należy ona do największych tego rodzaju obiektów w Europie, a współcześnie - nazwana pieszczotliwie „Szarlotą” - stanowi rozpoznawalny symbol miasta.

O hałdzie

Obecnie Hałda Szarlota ma 134 metry wysokości liczonej od podstawy do czubka stożka. Widok jaki się z niej rozciąga zapiera dech w piersiach lecz niestety podziewało go niewielu. Wejście na hałdę jest zakazane z powodu szkodliwych oparów, jakie wciąż się z niej unoszą. Nie powstrzymuje to jednak licznej rzeszy śmiałków, którzy mimo zagrożenia wchodzą na szczyt aby zrobić kilka zdjęć bądź też poszukać skarbów. Tak, tak – skarbów. Na czubku znajduje się skrzynka, w której są pewne przedmioty. Ich wartość jest sentymentalna. Doskonale wiedzą o tym osoby czynnie uprawiające geocaching – coraz popularniejszą zabawę terenową.

Kopalnia Rydyłtowy

Hałda Szarlota nie powstałaby gdyby nie znajdująca się u jej podstawy kopalnia Rydułtowy – Anna. To właśnie odpady pochodzące z jej działalności posłużyły do usypania dwóch stożków. Jeden - mniejszy został wyrównany i przez to zmniejszony, drugi – większy to właśnie ten widoczny z daleka. Nie od razu hałda stała się wizytówką miasta i najbardziej rozpoznawalnym jego elementem. Powstawała przez cały czas działalności kopalni czyli ponad 200 lat. Na początku była niczym innym jak tylko zwykłym wysypiskiem lecz z biegiem czasu, kiedy się powiększała rosło także zainteresowanie tą niecodzienną budowlą. Dziś hałda już nie rośnie. Zatrzymała się na wysokości 407 m.n.p.m. co oznacza, że do Piramidy Cheopsa zabrakło jej tylko 13 m.

Nazwa hałdy

Hałda od ponad wielu stanowiła dominujący element krajobrazu lecz dopiero w 2007 roku została ochrzczona imieniem Szarlota. Co warte podkreślenia, wybrali je sami mieszkańcy, którzy swoje pomysły mogli zgłaszać w ramach konkursu. Propozycji było wiele, lecz zwyciężyła właśnie Szarlota. Imie to nawiązuje do pierwszej nazwy kopalni, którą była właśnie Charlotte. Po pomyślnym rozstrzygnięciu konkursu na zboczu widocznym z centrum miasta pojawił się napis z jej imieniem. Litery są ogromne, każda ma około 2,5 m wysokości a ponadto zostały wykonane ze specjalnego materiału luminescencyjnego, który powoduje lekkie świecenie wieczorem i w nocy.

Rewitalizacja

Hałda Szarlota jest dziś elementem krajobrazu, z którego Rydułtowy mogą być dumne. Wiele gmin górniczych chciałoby mieć na swoim terenie tak wyjątkowy obiekt – niepowtarzalny i widoczny z daleka lecz hałda to także problemy. Nie zapominajmy, że jest to wysypisko odpadów pokopalnianych więc przez całe dziesięciolecia lądowały tam rzeczy, które nikomu nie były już potrzebne. Od złomu metalowego począwszy aż po kamień a nawet na resztkach węgla skończywszy. Rewitalizacja tego miejsca czyli przywrócenie mu funkcji ogólnospołecznych stało się palącym problemem. W tym celu kopalnia Rydułtowy – Anna zawarła porozumienie z Politechniką Śląską w Gliwicach, które ma na celu nakreślenie działań, w konsekwencji których Szarlota stanie się rajem dla turystów z całej Polski i Europy. W projekcie biorą udział nie tylko specjaliści z dziedziny ochrony środowiska i architektury ale także studenci, których zadaniem jest znaleźć dobry pomysł na społeczną funkcję hałdy Szarlota czyli najwyższej, sztucznej góry w Europie.

Wyświetlenia:  4283
Lokalizacja:

Ul. Urbana 4
44-280 Rydułtowy
Gmina: Rydułtowy
Powiat: wodzisławski


Region turystyczny: 
Śląsk, Kraina Górnej Odry
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Rydułtowy
0.63 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Rybnik
3.28 km
Pszów
3.29 km
Wodzisław Śląski
6.50 km
Gastronomia w pobliżu
Rydułtowy
1.96 km
Wydarzenia w pobliżu
Rybnik
2023-06-24
1.85 km
Zapraszamy na III edycję Festiwalu Górnej Odry. Impreza jest świętem marki Kraina Górnej Odry. Niezapomnianym przeżyciem są organizowane podczas festiwalu Pływadła. Kultowe wydarzenie i największa tego typu impreza w całej Europie!
Pszów
2023-04-16
4.26 km
Łydka Grubasa XX - lecie ŻARTY NA BOK
Rybnik
2023-03-23
8.09 km
Młody działocz z Gōrnego Ślōnska spod Ôpola Jan Sotor poôsprowio nōm ô działaniach modych ludzi i ich tōżamości . Całość pokludzōm człōnkowei DURŚ .
Rybnik
2023-03-24
8.09 km
O twórcach: Osiemdziesięciosześcioletni Karol Kargul, były płetwonurek, żeglarz, instruktor i ratownik motorowodny oraz pedagog, dużo czasu i serca poświęcił osobom z niepełnosprawnościami. Jedną z jego pasji jest kontakt z przyrodą w ogródku działkowym. Karola od paru lat pochłonęły przeróżne witraże - większe i mniejsze. Jest samoukiem, nie czerpie pomysłów z przekazów internetowych itp. Będąc wolontariuszem w Warsztatach Terapii Zajęciowej kierowanych przez Panią Agatę Marszałek, zetknął się z panią Dobrawą Dublewską, która zajmowała się między innymi witrażami. Tak powstała jego pasja. Drogą eksperymentów oraz poszukiwań Karol Kargul stworzył własny styl. -------- Żona Ilona Kargul, emerytowana nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, założycielka Śląskiego Centrum Muzycznego Muzyka i Ruch w Rybniku. Ilona Jest znana z takich projektów jak: Rybnicki Festiwal Młodych Talentów im. Ireneusza Jeszki, Biesiady dla mieszkańców m
Rybnik
2023-03-26
8.09 km
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję spotkań przy grach planszowych. Nie zabraknie gier stolikowych, karcianych, bitewnych czy tych z cyklu "gdzie pomyśleć nie zaszkodzi". Masz swoją ulubioną grę? Koniecznie ją zabierz i zagraj z innymi! Spotkanie otwarte - zabierz kolegę, dziewczynę, sąsiada i wpadnij do nas! Gwarancja dobrej zabawy i miłej atmosfery w pakiecie! Rozpoczynamy o godz. 15.00