Kalendarium realizacji projektu – najważniejsze wydarzenia
Od początku istnienia Szlaku Zabytków Techniki znaczna część aktywności skupiona została na promocji tego produktu.
Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym, samochodowym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Obecnie w jego skład wchodzi 40 obiektów.
Szlak Zabytków Techniki utworzono poprzez połączenie kilkudziesięciu różnego rodzaju industrialnych obiektów. Działanie to stworzyło nową wartość (kompleksowa oferta zwycięża pojedynczą usługę) kreując unikalny produkt, który oparty jest na materialnym i niematerialnym dziedzictwie przemysłowym regionu śląskiego
Województwo śląskie jest największym skupiskiem zabytkowych obiektów przemysłowych w Polsce. Stanowią one bogactwo regionu. Oddają jego specyfikę i określają kulturową tożsamość. Ich unikatowość i autentyczność sprawia, że są integralną częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Dane kontaktowe
Pocztówki dźwiękowe
31 grudnia 2019 r. dobiegł końca konkurs "Podróżuj Szlakiem". Polegał on na zdobyciu co najmniej 10 pieczątek z obiektów Szlaku Zabytków Techniki w konkursowej ulotce. Uczestnik konkursu, który uzbierał wystarczającą ilość pieczątek i przesłał do nas swoją ulotkę, otrzymał atrakcyjne gadżety z logiem Szlaku Zabytków Techniki. Kto nie zdążył z wysłaniem ulotki, ten ma jeszcze szansę - na spóźnialskich czekamy do 31 stycznia.
Materiały multmedialne Szlaku Zabytków Techniki
Materiały multmedialne Szlaku Zabytków Techniki
Questing po obiektach Szlaku Zabytków Techniki to okazja, aby odkryć tajemnice arcydzieł architektury przemysłowej. Zagadki skrywają cztery obiekty Szlaku, patronackie osiedla Giszowiec i Nikiszowiec, Oddział Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach z siedzibą w dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, czy też Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. Wszystkie one zaprojektowane zostały przez Georga i Emila Zillmannów.
Quest to specjalnie przygotowany scenariusz zwiedzania.
Odkryliście już wszystkie tajemnice obiektów zaprojektowanych przez kuzynów Zillmannów i czujecie niedosyt? Mamy dla Was dodatkową trasę!
Projekt łączący trzy katowickie obiekty Szlaku Zabytków Techniki - Osiedle Giszowiec, Osiedle Nikiszowiec i Galerię Szyb Wilson.
Szlak Zabytków Techniki to najlepsza trasa turystyki industrialnej w Polsce. Książeczka edukacyjna "Młodzi odkrywcy na Szklaku" to propozycja dla przyszłych pasjonatów przemysłowej historii województwa śląskiego.
Dział "Kopalnie, górnicy i ich życie" książeczki edukacyjnej "Młodzi odkrywcy na Szklaku" zaznajamia dzieci z ciężką pracą pod ziemią
Dział "Pociągiem po wąskim torze" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku zaznajamia najmłodszych z działaniem lokomotywy parowej.
Dział "Kuj żelazo póki gorące" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku zaznajamia najmłodszych z tradycjami metalurgii.
Dział "Srebrne podziemia" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku opowiada o bogatych tradycjach górnictwa kruszcowego w Tarnowskich Górach.
Dział "Prąd i fale radiowe" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku zaznajamia czytelników z fundamentalnymi zjawiskami fizyki.
Dział "Woda i ogień" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku unaocznia wielką wagę tych dwóch żywiołów w przemyśle i codziennym życiu.
Dział "Drukarze i ich warsztat pracy" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku opowiada o tradycjach czarnej sztuki.
Dział "Historie o chlebie" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku poświęcone są pewnemu aspektowi dziedzictwa niematerialnego naszego regionu.
Dział "Od baranka do ubranka" książeczki edukacyjnej Młodzi odkrywcy na Szlaku poświęcony jest bogatym tradycjom włókienniczym Bielska-Białej.
Jesień na Szlaku Zabytków Techniki stoi pod znakiem ofert specjalnych skierowanych dla zwiedzających Szlak Zabytków Techniki
Z miłości do przemysłowych historii i dumy z wyjątkowego organizmu, jakim jest Szlak Zabytków Techniki powstała specjalna linia produktów inspirowanych industrialnymi obiektami i ich losami. Każdy INDUfan może z oferty sklepu wybrać wyjątkowe, starannie zaprojektowane i wykonane przedmioty.
Z miłości do przemysłowych historii i dumy z wyjątkowego organizmu, jakim jest Szlak Zabytków Techniki powstała specjalna linia produktów inspirowanych industrialnymi obiektami i ich losami. Każdy INDUfan może z oferty sklepu wybrać wyjątkowe, starannie zaprojektowane i wykonane przedmioty.
Śladem Rodów Przemysłowych to specjalna trasa Szlaku Zabytków Techniki prezentująca
Po raz czwarty rusza program rabatowy Szlaku Zabytków Techniki. Od jesieni do wiosny przemysłowe historie województwa śląskiego można odkrywać z 20% zniżką.